Mapy Karpat - jakie wybrać i gdzie szukać (Polska, Słowacja, Ukraina, Rumunia) - Mapa przydawała mi się wtedy częściej lub rzadziej, ale z pewnością bez takiego gadgetu nie wyruszyłbym w żadną wędrówkę. Zebrałem się więc na stworzenie krótkiego posta, w którym opiszę pokrótce moje doświadczenia z mapami Karpat, źródła ich dostępu oraz opinie z używaniem konkretnych z nich.
Pik Lenina 2013 – doświadczenia z próby wejścia na szczyt - Tekst napisany przeze mnie nie jest kompletnym poradnikiem i nie można bazować wyłącznie na nim, jeśli w perspektywie mamy ambicje wejść na Pik Lenina. Zawiera tylko moje/nasze doświadczenia i nawet nie stara się być obiektywnym, dlatego proszę nie oceniać go pod tym kątem. Wierzę jednak, że komuś pomoże, rozwiąże ewentualne nieścisłości.
Schrony górskie - Karpaty rumuńskie (Bucegi, Fagarasze, Piatra Craiului) - Białe, pożółkłe, zardzewiałe, blaszane konstrukcje. Puszkowate domki, bryły, kopuły, przystrojone czasem czerwonym krzyżem, odpadającymi płatami emalii . Wyróżniające się z oddali, w skalnym czy trawiastym krajobrazie górskim i pasujące do niego jak przysłowiowa „pięść do oka”.
Schrony górskie – to o nich właśnie mowa.
Apteczka wyprawowa - Pik Lenina - Opierając się o dostępne źródła, przygotowałem projekt apteczki wyprawowej „Pik Lenin 2013”. Składa się ona z dwóch zasadniczych części :
1. Apteczki podręcznej x 3 (dla każdego uczestnika) 2. Apteczki obozowej
Pierwszą z nich – będącą esencją wymagań pierwszej pomocy – każdy będzie miał stale przy sobie. Apteczka obozowa, jak i nazwa wskazuje – będzie oczekiwała w namiocie. Medykamenty nawzajem się uzupełniają.
Turystyczne rozmówki polsko - rumuńskie - postanowiłem sporządzić więc proste rozmówki na potrzeby turysty górskiego, który z ich pomocą dogada się z pastuchem, drwalem, sklepikarzem w małej wiosce czy medykiem/pielęgniarką w ośrodku zdrowia na rumuńskim końcu świata.Taki był główny cel powstania rozmówek. Przy tym miała powstać książeczka króciutka i leciutka, dostępna zawsze i szybko. I się udało. Jak pokazał wyjazd w Karpaty Południowe 2012 roku. Rozmówki sprawdziły się w boju i pomogły dogadać się. Udostępniam, bo może komuś się przyda.
Ratownictwo Górskie i telefony alarmowe w Karpatach (Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Rumunia) - Sprawa ratownictwa górskiego, to jeden z tematów, który żywo interesuje turystów długo przed wyjściem w góry. Każdy z nas, przemierzający wysokie połoniny i skaliste granie, pewniej czuje się ze świadomością, że może liczyć na pomoc profesjonalistów w razie ewentualnego wypadku.
W tym temacie postanowiłem zebrać w jednym miejscu syntetyczne informacje dotyczące górskich służb ratunkowych, działających w Karpatach. Znajdziecie tu także przydatne telefony alarmowe, jak i parę słów o płatnych i darmowych akcjach ratowniczych.
Psy pasterskie i Karpaty Rumuńskie - jak radzić sobie z zagrożeniem - Pies – jak przyjęło się mowić – najlepszy przyjaciel człowieka. Wierny, posłuszny, spokojny – powiedzą miłośnicy i właściciele czworonogów.
Co jednak, gdy ta ikona spokoju stanie na naszej drodze/szlaku w górach, w pozycji ofensywnej, odsłaniając przed nami całą paletę zębów?
O tym właśnie będzie temat.
Turystyka Light & fast dla każdego - Od kilku, kilkunastu lat turystyka górska przeżywa złoty okres swego rozkwitu. Odsetek osób aktywnie spędzających czas wolny jest wysoki i ciągle rośnie. Co więcej - spora część z nich poszła dalej niż zwykłe, niedzielne wycieczki. Zaczęła przemierzać góry szybko, sprawnie, nie bacząc na odległość czy wygodę.
Lawiny, zagrożenie lawinowe - na dobry początek. - kilka słów gwoli wstępu do kwestii niebezpieczeństwa, jakie pociągają za sobą lawiny. Jak rozpocząć przygodę ze świadomą turystyką zimową i jaką drogę obrać.

Oznaczenia szlaków górskich w Karpatach(Polska, Ukraina, Rumunia) – subiektywnie i praktycznie - próba krótkiego skwitowania stanu znakowania szlaków pieszych. Ma odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania początkujących, pragnących wybrać się do naszych wschodnich sąsiadów czy Rumunii. Pisane na podstawie własnych doświadczeń, spostrzeżeń i niepowodzeń :)
Postępowanie w terenie lawinowym - niezbędnik, poradnik - Głównym zadaniem tekstu jest popularyzacji wiedzy o zagrożeniu
lawinowym. Opisałem, mam nadzieję praktyczne i najczęściej stosowane
sposoby zwiększenia swojego bezpieczeństwa w terenie. Tekst nie może
być podstawą do uznania, że w oparciu wyłącznie o niego możemy
kształtować swoją wiedzę o lawinach. Byłoby to niedopuszczalne i
wybitnie nie po mojej myśli. To bardziej ściągawka:D .Wierzę, że
będzie wprost przeciwnie – ten skrypt zaciekawi i zachęci do zagłębienia
się w temat.
Autostopem do Gruzji - poradnik, know how - Poradnik jest pisany na szybko
i za ewentualne błędy przepraszam. Opiera się on o rzeczywiste doświadczenia
moje i moich znajomych, którzy ta trasę przejechali. Miedzy innymi dziękuję
Anicie i Januszowi za swoje wskazówki. Jak wspomniałem, głównym celem tekstu
jest zachęta i chęć przekazania swoich skromnych doświadczeń. Myślę, że może przydać się, komuś planującemu
wyjazd autostopem do Gruzji, ułatwić realizację tego przedsięwzięcia lub
zmotywować. Gdyby tą rolę spełnił – byłbym bardzo zadowolony.
Kobieta a autostop: Autostop z punktu widzenia kobiety - Można się zgodzić lub nie, ale łapanie stopa i podróż przedstawiają się trochę inaczej dla kobiety niż dla mężczyzny. Gorzej czy lepiej, trudniej czy łatwiej? Jak zawsze są plusy i minusy bycia tą piękniejszą… i słabszą zarazem. (...) Tekst Anity Gurbisz
Czynnik ludzki w zagrożeniu lawinowym - Jednym z podstawowych aspektów powstawania zagrożenia lawinowego jest wpływ człowieka. Nie bez powodu w rozszerzonej metodzie Muntera stanowi on osobny czynnik, który powinien być rozpatrywany na każdym etapie wycieczki od planowania, aż do powrotu do schroniska.
Według oficjalnych danych to właśnie my – jako turyści czy narciarze jesteśmy przeważnie bezpośrednimi sprawcami wypadków lawinowych.
Wkrótce więcej...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz