Projekt Łuk Karpat 2010-2014

PROJEKT ŁUK KARPAT 2010 - 2014

15.10.2014 r - projekt zrealizowany!!!
Karpaty  (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.

źródło pl.wikipedia.org

IDEA


Pierwszą przygodę z masywem Karpat, a konkretnie z "polskim" odcinkiem tych gór, przeżyłem w wakacje 2010 roku. Wtedy właśnie znajmy - Łukasz -  namówił mnie na przejście, za jednym zamachem, Głównego Szlaku Beskidzkiego. Ten 519 sto kilometrowy marsz przez polskie góry stanowił dla mnie niejako pierwszą poważniejszą wyprawę i zetkniecie z naturą w ten specyficzny, dosadny sposób. Po 17 dniach wycieczka się skończyła, a mi temat bardzo przypadł do gustu. Jednak o wyjściu poza Polskę z planami nie myślałem.
Kolejne pchniecie tematu przyszło za rok. Na początku czerwca, planując, co począć ze sobą w wakacje, inny znajomy podsunął mi propozycję przejścia Ukraińskich Karpat Wschodnich. Początkowo przyjąłem to sceptycznie, jednak po chwilowym przemyśleniu, uznałem, że to świetny pomysł.
Ukraińską część Karpat przeszliśmy - z  Januszem - latem 2011 roku i od tego czasu już w mojej głowie zaczął układać się projekt przemierzenia całego Łuku, do lata 2014 i którego łopatologiczny schemat możecie oglądać na na rysunku.
Nie jest to co prawda założenie ambitne, gdyż zakłada marsz odcinkami, jednak szczerze mówiąc na przejście całości szkoda mi czasu i chyba brakuje samozaparcia. Jednak nawet i taką formę poznania tych pięknych gór uznaję za wyzwanie i z uporem będę  dążył do jego zrealizowania.

W tym temacie zamieszczał będę wszelkie wpisy związane z przedsięwzięciem i systematyczne postępy projektu.


Mapy Karpat - jakie wybrać i gdzie szukać (Polska, Słowacja, Ukraina, Rumunia)


Zrealizowano 

1. 2010 - Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego - ok. 519km, stanowi niejako "polską część Łuku Karpat". Początek wycieczki w Ustroniu, finisz w Wołosatym. Szlak przebiega przez następujące pasma górskie:
-Beskid Śląski
-Beskid Żywiecki
-Gorce
-Beskid Sądecki
-Beskid Niski
-Bieszczady
Uczestnicy : Tomasz D., Łukasz J. . Czas przejścia to 17 dni. Dojazd komunikacją publiczną. Większość noclegów - namiot (jeden w schronisku na Turbaczu). Koszt ok. 400zł

RELACJA

ZDJĘCIA


2. 2011 - Ukraińskie Karpaty Wschodnie - ok. 300-350km. Początek w Siankach , koniec na Popie Iwanie (2022m npm). Trasa przebiegała miedzy innymi przez następujące pasma górskie:
-Bieszczady Ukraińskie
-Pasmo Pikuja
-Borżawa
-Połonina Kuk
-Połonina Krasna
-Pasmo Świdowca
-Czarnbohora
Uczestnicy: Tomasz D., Janusz Cz.. Czas przejścia to 9 dni. Dojazd komunikacją publiczną. Wszystkie noclegi namiot (jeden - pociąg). Koszt ok. 250zł

RELACJA

ZDJĘCIA


3. 2012 - Rumuńskie Karpaty Południowe - ok. 450-500 km. Początek trasy w Baile Herculane, zakończenie w Busteni. Trasa przebiegała między innymi przez następujące pasma górskie:
-Góry Cernei
-Góry Godeanu
-Góry Retezat
-Góry Lotrului
-Góry Fagaraskie
-Piatra Craiului
-Góry Bucegi
Uczestnicy: Tomasz D., Janusz Cz.. Czas przejścia to 14 dni. Dojazd autostop, pociąg Braszów - Oradea.  Wszystkie noclegi namiot (jeden - pociąg). Koszt ok. 300-350zł.

RELACJA

ZDJĘCIA

4. 2013 - Słowackie Karpaty Zachodnie - ok. 350km. Początek w Bratysławie, zakończenie na Telapkovym Beskidzie. Trasa przebiegała między innymi przez następujące pasma górskie:
- Małe Karpaty
- Povazsky Inovec
- Trencianska Vrchovina
- Strazovske Verchy
- Fatra Luckanska
- Kysucka Vrchovina
Uczestnicy: Tomasz D., Janusz Cz.. Czas przejścia 8 dni. Dojazd - Polski bus, autobus (koszt ok. 150zł). Wszystkie noclegi namiot. Koszt na miejscu - 25 euro

RELACJA

ZDJĘCIA

5. 2014 - Rumuńskie Karpaty Wschodnie - ok. 500km. Początek w Predal, zakończenie w miejscowości Statiunea Borsa. Trasa przebiegała przez następujące pasma górskie:
- Góry Baiului
- Góry Ciucas
- Góry Intorsurii
- Góry Bodoc
- Góry Harghita
- Góry Gurgiului
- Góry Calimani
- Góry Bargau
- Alpy Rodniańskie
Uczestnicy: Tomasz D., Janusz Cz.. Czas przejścia 11,5 dna. Dojazd - autostop, pociąg (koszt ok. 210zł). Noclegi namiot, chatka górska, pensjonat. Koszt na miejscu ok 240 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz