niedziela, 28 kwietnia 2013

Rumuńskie Karpaty Wschodnie – trasa, plan przejścia masywu


Rumuńskie Karpaty Wschodnie – trasa, plan przejścia masywu

Rumuńskie Karpaty Wschodnie to jeden z dwóch ostatnich odcinków, jakie zostały mi do przejścia, w realizacji planu „Łuk Karpat 2010-2014”.
Już właściwie od października ubiegłego roku penetrowałem sieć z zamiarem znalezienia najlepszych map ego łańcucha górskiego. W pamięci miałem czerwiec 2012, kiedy przed przejściem Karpat Południowych mapy zbierałem niedbale, jakiekolwiek i bez przekonania. Wydruki były jeszcze gorsze niż jakość rumuńskiej kartografii. W rezultacie – zdarzało się, że 3 dni chodziliśmy z mapą wielkości kartki A4, a sam musiałem wygrzebywać się z kłopotów nawigacyjnych, wierząc tylko kompasowi i zdrowemu rozsądkowi.

 Od tamtego czasu postanowiłem, że kolejny wypad będzie zorganizowany dokładnie, tzn. tak jak być powinno. Jak wspominałem, przeszukałem dostępne źródła  i w rezultacie dostałem porządne mapy wszystkich terenów. W większości nowe, wydawnictwa Dimap. Problemem okazały się tylko ostępy gór Intosurii i okolice na północny-zachód od miasta Varta Dornei. Te dziury załatałem radzieckimi mapami sztabowymi 1:50 tys. W sumie 9 dużych, dokładnych map obejmuje całą naszą trasę.  Ostatnimi czasy dobiegł końca etap ich produkcji. A wszystko dzięki rodzicom Janusza, którym należą się niskie ukłony.
Korzystając z chwili wolnego czasu, któregoś wieczoru, zająłem się planowaniem trasy przejścia i nanoszenie jej na mapę.


Cały trawers masywu rumuńskich Karpat Wschodnich to około 560 kilometrów. Jak widać na mapce poglądowej – przemknę właściwie po wewnętrznej, zachodniej stronie Łuku Karpat. Zaczynam w Busteni, na południe od Brasova, a punktem końcowym obieram sobie przełęcz Prislop, parę kilometrów od granicy ukraińskiej.
Po drodze zahaczę o kilka checkpointów z zamiarem uzupełnienia zapasów. Cała trasa, według prognoz,  zajmie około 16-19 dni.Dokładniejsza, przewidywana trasa marszu:

1. Busteni -> góry Baiului -> góry Grohotis -> góry Ciucas -> Intorsura Buzualui    - około 84 kilometry

2. Intorsura Buzualui -> góry Intorsurii -> Bretcu  - około 95 kilometrów


3. Bretcu -> góry Ciucului -> Lunca de Sus – około 110  kilometrów


4. Lunca de Sus -> góry Hasmas -> Lacu Rosu -  około 46 kilometrów
5. Lacu Rosu -> góry Giugeu -> Toplita - około 60 kilometrów
6. Toplita -> góry Calimani - > Varta Dornei – około 70 kilometrów


7. Varta Dornei -> góry Suhard - > Alpy Rodniańskie -> przełęcz Prislop - około 95 kilometrów

No i można jechać :)
Mam nadzieję, że plan uda się zrealizować w tym roku, a nawet jeśli braknie czasu, to na 2014 będzie jak znalazł.

Pozdrawiam
Tomasz Duda
3 komentarze:

 1. mam nadzieje ze szczegolowy plan sie sprawdzi i uda sie go zrealizowac:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wspomniałem, w tym roku wysiliłem się trochę z solidniejszą logistyką niż w minione wakacje. Skoro wtedy się udało, ze strzępkami map i planem ad hoc, to czemu nie teraz. Póki co czas jest moim największym terrorystą :)

   Usuń
 2. Powodzenia w spełnianiu marzeń! Pozdrawiam i trzymam kciuki :)

  OdpowiedzUsuń