wtorek, 19 marca 2013

Lawinowe ABC Milan Lizuch - recenzja, opinia


Lawinowe ABC Milan Lizuch   - recenzja, opiniaInformacje ogólne
ABC Lawinowe to na pierwszy rzut oka niewielka  książeczka. Formatem przypomina A6 i liczy 83 strony.  Autorem jest ratownik słowackiej HZS – Milan Lizuch – wieloletni praktyk i ekspert w dziedzinie prewencji lawinowej.

ABC Lawinowe  składa się z pięciu głównych rozdziałów:
1.       Śnieg i lawiny – powstawanie i charakterystyka (informacje o śniegu, jego przeobrażeniach i właściwościach, a także o czynnikach lawino twórczych)
2.       Planowanie wycieczek ( metody planowania wycieczek, reguły zachowania w czasie wycieczki)
3.       Ekwipunek ( lawinowe ABC i wiadomości z dziedziny sprzętu )
4.       Pomoc koleżeńska (zachowanie w czasie wypadku lawinowego z osoby poszkodowanego, świadka i ofiary, pierwsza pomoc)
5.       Praktyczne porady (pomiar nachylenia stoku, testy stabilności śniegu, przydatne adresy i telefony)

To tak w „telegraficznym skrócie”.  
Polskie wydanie powstało  przy współudziale TPN i Fundacji im. Anny Pasek.

Niezbędnik na początek i dla przypomnienia
Lawinowe ABC to świetna pozycja dla turysty rozpoczynającego swoją przygodę z lawinami i dobra podstawa teoretyczna.  Książeczka mimo iż niepozorna, zawiera w sobie same niezbędne wiadomości, które każdy turysta wybierający się w teren zagrożony lawinami powinien przyswoić. 
Informacje są pogrupowane rozdziałami, napisane prostym językiem, z czytelnymi  zdjęciami, tabelami i schematami.
Oczywiście nie ma tu wszystkiego co konieczne, ta mała pozycja nie wyczerpuje osiągnięć pisarskich w dziedzinie zagrożenia lawinowego, jednak nie taki był cel jej powstania.
Lawinowe ABC znakomicie nada się na oswojenie z tematem przed uczestnictwem w kursie lawinowym, jak i już po nim.  Kiedy chcemy sobie przypomnieć jakieś wiadomości, wystarczy sięgnąć do książeczki – wszystko znajduje się właściwie w jednym miejscu.

W teren
Jak wspomniałem książeczka ma „śmieszne” wymiary. Kieszonkowy format i  gabaryty niewielu różniące się od tabliczki czekolady, z pewnością sprawdzi się również w czasie wyjazdu.
Dostępna „pod ręką”, niewątpliwie ułatwi początkującemu turyście wycieczkę i pomoże w razie wątpliwości.  W wypadku załamania pogody – po prostu będzie co czytać w schronisku.
Redakcja książki jest bardzo przystępna.  Dużo tu kolorów, podkreśleń i wyszczególnień niektórych informacji, co ułatwia wyszukiwanie.  Po wyciągnięciu z kieszeni w,  minutę  lub kilka, znajdziemy z pewnością treści nas interesujące.
Książeczka ma utwardzoną okładkę i laminowany papier, wydaje się być solidna. Przy korzystaniu nie powinna zbytnio ucierpieć.

Podsumowanie
Lawinowe ABC to niewielka pozycja, którą śmiało mogę polecić. Szerokie spektrum zastosowania i duże grono adresatów niezbędnika sprawiają, że książeczkę warto mieć.   Z pewnością stanie się dobrą bazą do zdobywania i doskonalenia umiejętności lawinowych.
W sklepach internetowych cena pozycji zaczyna od 17,50zł

Tomasz Duda

4 komentarze:

 1. O kurcze, nie wiedziałam nawet, że taka pozycja istnieje. Dzięki za ten wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Myślę, iż jeszcze wiele jest pozycji wartych zaopiniowania, o których mało się słyszy. Poydrawiam

   Usuń
  2. Czekam więc na kolejne Twoje propozycje :)

   Usuń
 2. Też zakupiłem przed sezonem zimowym. Konkrecik:)

  I zmień sposób dodawania komentarzy bo żeby rozszyfrować litery trzeba się mocno napocić.

  OdpowiedzUsuń